У наш час не прийнято персоніфікувати сучасні військові конфлікти в іграх. Абстрактні назви держав та місії на кшталт “Ані пари з вуст російською” – це вища планка тактовності ігрової індустрії, що дозволяє не наразитися на багатомільярдні судові позиви.
Але вітчизняна Ukraine War Stories говорить про війну в Україні прямо, називаючи все своїми іменами. “Військову операцію” — війною, “ворогів” — російською армією, а “втрати серед мирних жителів” — воєнними злочинами російських солдатів.

Гра вийде лише 18 жовтня, але вже доступна її безкоштовна пробна версія Ukraine War Stories Demo. Це перший подібний проєкт студії Starni Games, оскільки попередні ігри були військовими стратегіями в жанрі альтернативної історії Другої світової війни.
Ukraine War Stories виконана в жанрі візуальної новели з елементами такого знайомого олдфагам текстового квесту. Текст та діалоги розповідають про події та стан героїв. Фонові зображення, стилізовані під масляний живопис, та ембієнтна музика допомагають краще поринути у стрімкий вир подій.
Історія розпочинається в будинку у Гостомелі, напередодні війни. Тиха українська ніч та двоє літніх людей, що з занепокоєнням слідкують за новинами. Й ще не знають, що вранці їх життя зміниться назавжди.

Надалі гравцеві доведеться пережити моторошні події, що відбувалися в Гостомелі під час окупації. Приймати складні рішення в атмосфері нестачі найнеобхідніших речей й слідкувати за показниками стану людей. Варто лишень комусь впасти у відчай та втратити жагу до життя, як гру буде програно.

Текст у грі простий та зрозумілий. Окремо порадував білінгвізм при виборі Української локалізації: у той час, як весь текст у грі стає українським, російські загарбники продовжують розмовляти російською. Цей творчий хід знайомий гравцям ще з часів локалізації трилогії S.T.A.L.K.E.R., але застосовується, на жаль, вкрай рідко.
Але є певні нарікання до назв показників, що не дають повного розуміння, наскільки далеко персонаж знаходиться від повної зневіри й, відповідно, програшу. Ці цифри потрібно було тримати в голові до появи вікна вибору. Останнє не тільки показувало зміни показників при виборі того чи іншого варіанту, але й спойлерило результат перебігу подій. Загальна ритміка розповіді дещо смикана: темп історії може пришвидшуватися чи сповільнюватися — що грає не на користь зануренню.

За духом гра дещо нагадує This War of Mine від польської студії 11 bit studios, про виживання звичайних людей під час облоги міста. А за форматом та прямотою висвітлення подій — Attentat 1942 від чеської студії Charles Games, що розповідає про Чехію в період нацистської окупації.

З останньою грою Ukraine War Stories поєднує також історична довідка у вигляді пункту “ДЖЕРЕЛА” головному меню. Також порадувала неочікувана, але приємна вкладка “ПІДТРИМАТИ UA”, що відтворює перелік доброчинних фондів.

Порадувало
+ Проста та захоплива історія;
+ Вплив обраних рішень на перебіг гри.
Засмутило
– неможливість збільшити текст;
– при виборі російської локалізації у головному меню гри гімн УПА не увімкнувся.
Як грали
У що: безкоштовне демо
На чому: ПК
Скільки: 1.5 години
Ачівка від редакції
Розбиті мрії
Стримати сльози бачачи уламки АН-225 Мрія.
Вердикт
У демки є свої недоліки, але вона залишається цікавою та незвичайно чесною з гравцем. Проте тим, хто захоче зіграти, слід бути готовими знову поринути у перші місяці війни.