Вітаємо, шановне товариство! Нещодавно нам випала нагода поспілкуватися з організаторами фестивалю STALKERFEST. На наші питання відповідав CEO фестивалю, Андрій.

До вашої уваги висновки, що були зроблені з нашої бесіди у відеоформаті. З оригінальним інтерв’ю ви можете ознайомитися нижче. Приємного перегляду/читання!

Розкажіть коротко чого чекати від фестивалю

Нашою головною метою є об’єднання всіх фанатських проектів за тематикою “Сталкеру” та Чорнобильської зони відчуження для підвищення популярності і поширення інформації про всі актуальні питання за даними напрямами. Для цього ми сформували концепцію, яка містить багато дуже різноманітних активностей. Це рольові квести, конкурси, косплей, страйкбол, лазертаг, майстеркласи, спілкування з розробниками ігор та авторами книг, реальними сталкерами, ліквідаторами та працівниками ЧАЕС. Особливу увагу ми приділяємо арт-частині, запрошуючи до співпраці тематичні виставки, художників, крафт-майстерні, музикантів та інших митців.

Окрім того, всесвіт Сталкеру завжди зачаровував своєю атмосферою, яку ми будемо намагатись максимально відтворити на локації. Звичайно, обов’язковими елементами будуть сталкерський бар з радіоактивними напоями та посиденьки з гітарами та анекдотами біля багаття. Ми прагнемо, щоб кожен відвідувач поринув у неповторний світ Зони, знайшов собі заняття по душі та дізнався щось нове і цікаве.

Чим ваш фест буде краще офіційного S.T.A.L.K.E.R.-Fest 2009?

Насправді, ми не прагнемо бути чимось кращими. Фестиваль S.T.A.L.K.E.R.-Fest 2009 був організований безпосередньо GSC Game World та пройшов дуже успішно. Фестиваль STALKERFEST 2021 року є повністю фанатським проектом, тобто організовується фанатами та об’єднує фанатів. Ми збільшили тривалість заходу до двох днів, включаючи нічну програму для найсміливіших сталкерів.

Технологічний розвиток не стоїть на місці, і ми обов’язково будемо використовувати цей прогрес для оформлення локацій, антуражу та в наших лекціях і виставках. У нас немає мети перевершити офіційний фестиваль 2009 року. Ми хочемо організувати тематичний сучасний захід, який не залишить байдужими всіх фанатів Сталкеру та тематики Чорнобильської зони.

Чи будуть присутні якісь відомі для фанатів всесвіту сталкера персони, якщо так, то які саме, якщо не секрет?

Ми вже отримали попередню згоду на участь від деяких популярних осіб. Але їх імена будуть розкриті лише у офіційних анонсах. Однак, ми розглядаємо STALKERFEST як можливість будь-якому фанату стати відомим, якщо він ще таким не є :). Презентувати свої мистецькі проекти, виграти в номінації у конкурсі косплею, стати чемпіоном арени – способів буде достатньо.

Як з’явилася ідея фестивалю, та скільки триває його організація?

У 2018 році все фанатське товариство сколихнула така очікувана новина – S.T.A.L.K.E.R. 2 у розробці! Але вся інформація вказувала на те, що розробники будуть сконцентровані саме на створенні гри, а не проведенні якихось широкомасштабних офлайн-заходів для ком’юніті. І ми вважаємо це абсолютно правильним шляхом. Фанатська спільнота Сталкеру завжди вирізнялась своєю талановитістю та активністю. Тому ми майже одразу вирішили об’єднати зусилля і організувати фестиваль.

Перше зібрання оргкомітету відбулося вже восени 2018 року. Ми обговорили концепцію та сформували основні напрямки діяльності. З того часу наша команда працює над вирішенням неймовірно складних для простих фанатів завдань, щоб організувати дійсно масштабний та якісний фестиваль.

На які вікові категорії розраховано захід?

Ми розуміємо, що аудиторія Сталкеру – це переважно дорослі люди, багато з яких вже мають власні сім’ї та діточок. Тому нашою принциповою позицією є доступність фестивалю для всіх вікових категорій. Окрім нічної програми – туди доступ лише для найбільш досвідчених сталкерів:)

Спеціально для дітей будуть організовані окремі квести та лазертаг-ігри. На локації буде створена так звана Дитяча Зона – щоб батьки могли залишити дітей під наглядом досвідчених аніматорів і волонтерів та прийняти участь у більш “дорослих” активностях, таких як бої на арені чи пригоди у горор квест-кімнатах.

Як потрапити до команди організаторів?

Ми завжди у пошуку найбільш активних та креативних сталкерів. Долучитись до нас можна, заповнивши анкету, або звернувшись за контактами на офіційному сайті.

Фестиваль було перенесено через коронавірус. Для вас це більше плюс чи мінус?

Ми розглядаємо будь-які виклики як шанс для нових можливостей. Звичайно, є бажання втілити в життя концепцію фестивалю якнайшвидше. Але в умовах, які зараз склались, організувати масштабний фанатський захід просто фізично неможливо. В той же час, у нас вже з’явились певні думки щодо нових форматів та мікро-івентів. Деякі з них будуть вже найближчим часом анонсовані. Тому, не впадаємо у відчай, в Зоні і не з такими проблемами справу мали:)

Як працює оргкомітет у таких, доволі цікавих умовах?

Механізм дистанційної роботи у нас налагоджений вже давно. Деякі організатори навіть проживають не в Києві, тому з комунікацією між собою та з нашими партнерами проблем немає. А проводити роботи на локації в будь-якому випадку ще зарано. Зараз ми основну увагу приділяємо роботі з фанатською спільнотою та вирішенню таких організаційних питань, які не потребують особистої присутності. 

Такий захід передбачає навалу людей у протигазах. Плануєте влаштувати конкурс найкращих косплеїв?

Конкурси для косплеєрів будуть одним із головних елементів програми фестивалю. Ми вже плануємо декілька номінацій. Просто прийти в костюмі буде недостатньо – необхідно буде презентувати свого персонажа або свою команду. До речі, протигаз та камуфляж не будуть вважатись сталкерським костюмом, тож учасникам доведеться готуватись дуже ретельно, щоб здивувати відвідувачів та журі конкурсу.

На яку кількість відвідувачів розраховуєте?

Локація фестивалю STALKERFEST буде здатною прийняти стільки сталкерів, скільки виявлять бажання до неї потрапити. Ми розраховуємо, що це буде найбільш масштабний тематичний івент за останні роки.

Розкажіть детальніше про освітню місію фестивалю.

На жаль, деякі фанати всесвіту S.T.A.L.K.E.R. починають плутати віртуальний та реальний світ. Ми прагнемо нагадати, що Зона – це не мутанти, артефакти та аномалії. В основі всього лежить найбільша техногенна катастрофа в історії людства. Тому соціально-освітній напрям на фестивалі буде одним із пріоритетних.

Нашою метою є показати, що існує чітка межа між віртуальним та реальним світом. І серія ігор S.T.A.L.K.E.R. – це не тільки розваги, а і спосіб привернути увагу до глобальних проблем, спричинених аварією на Чорнобильській АЕС. Сотні тисяч людей втратили здоров’я, рідну оселю та навіть життя – і ми маємо пам’ятати про це. Так само, як і не забувати правду про причини аварії, щоб уникнути таких помилок у майбутньому.

Яким чином буде висвітлено тему катастрофи 1986 року?

На фестивалі STALKERFEST велику частину локації буде виділено під Зону пам’яті. Ми плануємо організувати там арт-простір, в якому відвідувачі матимуть змогу заглибитись в тематику катастрофи 1986 року. Будуть демонструватись фото-проекти, в яких можна буде прослідкувати, як змінювалась Зона від початку будівництва ЧАЕС до сьогоднішнього дня. Також відвідувачі ознайомляться з іншими мистецькими та історичним експонатами за темою Чорнобильської катастрофи.

Однією із найважливіших локацій на фестивалі буде Лекторій, в якому кожен охочий почує з перших вуст інформацію про ці трагічні події – плануються виступи ліквідаторів, працівників ЧАЕС, жителів Прип’яті. А реальні сталкери розкажуть нам про те, чим живе Зона сьогодні. Оскільки саме сталкерам, як нікому іншому, відомі всі секрети та актуальні проблеми  Зони відчуження. 

Останні події, пов’язані з Зоною відчуження, назавжди змінили її, адже нищівні пожежі зруйнували чимало пам’ятних для фанатів сталкера і для сталкерів в цілому, місць.

Чи планується висвітлення цієї досить болючої сторінки на фестивалі. Можливо, якась фотовиставка, чи щось подібне?

Ми обов’язково докладемо зусиль для висвітлення цих страшних подій. Власне, вже зараз ми постійно тримаємо в курсі актуальної інформації підписників нашої сторінки у Фейсбуці. На фестивалі можна буде поспілкуватись із волонтерами та працівниками Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника, які зробили значний внесок у гасіння пожеж та ліквідацію їх наслідків. Також від туристичних операторів почуємо інформацію про реальний масштаб збитків, нанесених вогнем.

Очевидно, що Зона відчуження несе в собі унікальну історико-культурну спадщину. Ми маємо пильнувати та дбати про неї, як мінімум задля того, щоб пам’ять про всіх постраждалих від Чорнобильської катастрофи не була назавжди втрачена.

Ми дякуємо Андрію та усьому оргкомітету за цікаву бесіду. Бажаємо їм успіхів у подальшому плануванні та організації заходу. Нагадуємо, що орієнтовно STALKERFEST має відбутися у Києві у 2021 році.